CFR-50JB-52-1R1
Part number CFR-50JB-52-1R1
Product classification Through Hole Resistors
Manufacturer YAGEO
Description RES 1.1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Encapsulation
Packing Bulk
Quantity 5532
RoHS status YES
Share
Inventory:
Total number
Quantity
Price
Total price
1
Obtain quotation information
Product parameters
PDF(1)
TYPEDESCRIPTION
MfrYAGEO
SeriesCFR
PackageBulk
Product StatusACTIVE
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±5%
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Package / CaseAxial
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
CompositionCarbon Film
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Number of Terminations2
Supplier Device PackageAxial
Resistance1.1 Ohms
Würth Elektronik Midcom
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 250'
Würth Elektronik Midcom
WR-CRD_SMT_MICROSIM_PUSH&PUSH_CD
WR-BHD 1.27MM MALE ANGLED BOX HE
WR-BHD 1.27MM MALE SMT BOX HEADE
CBL RIBN 16COND 0.025 GRAY
WR-BHD 1.27MM FEMALE IDC CONNECT